fbpx

Category: Совети

shumsko ovoshje 0

6 трикови со кои ќе ја заштитите храната од прерано расипување

Потрошете само неколку минути дневно за да ја припремите храната која секојдневно ја купувате и да ја складирате правилно. Искористете ги овие неколку трикови за да спречите нејзино пребрзо расипување. Банани Бананите, како и...

tursko kafe 0

Вака правилно се приготвува турско кафе: Пробајте на стар начин – поубаво кафе никогаш не сте пиеле!

Има нешто посебно во турското кафе! Денес кога сѐ поретко го има во кафе баровите и во главно го пиеме дома, за да не падне во заборав, ве потсетуваме како правилно се приготвува турското...

dzeparlak za deca 0

Џепарлакот за децата не треба да биде ниту уцена ниту мито

Кога родителите му даваат џепарлак на своето дете, го учат на одговорно финансиско однесување и на тоа како да раководи со парите. Но, често постои двоумење за тоа кога е детето доволно големо за...

plakar so obleka 0

5 совети како домот секогаш да ви биде суреден: Трикови за чистење од најпознатиот гуру!

Колку работи во вашиот дом сте ги сочувале, бидејќи длабоко верувате дека еден ден ќе ви затребаат? ”Суредување со Мари Кондо” е нова емисија во која главна улога има токму Мари Кондо, најпознатиот гуру...

origano 0

Најдобрите природни антибиотици

Зимата е совршено време за бактериите бидејќи тогаш имунитетот ни слабее па лесно доаѓа до разни инфекции како на пример грип и настинка. Во тој случај медицината препорачува користење антибиотици кои имаат своја негативна...

ориз 0

Опасности во домот: Оризот содржи арсен, а санитариите патогени бактерии

Редовното конзумирање ориз може да доведе до токсични талози во телото бидејќи содржи неоргански арсен, предупредува Zheng Zhou, магистер за јавно здравје од Универзитетот во Индиана САД. Проучил разни истражувања на таа тема, колку...

kuche jade slatki 0

Внимавајте на милениците: Кучињата не смеат да јадат грозје, кромид и лук

За време на празничните денови кои ни претстојуваат, внимавајте на вашето куче или маче да не посегнат по чоколадото. Кромидот и лукот содржат тиосулфати кои можат да предизвикаат хемолитичка анемија кај кучињата, а последиците...