fbpx

Category: Совети

palacinki 0

Мали трикови за совршени палачинки: Одлични совети за најубаво тесто!

Кога ви се јаде нешто солено или благо, односно едноставно нешто ви се јаде, палачинките обично се избор бидејќи сите потребни состојки веќе ги имате дома. Малку јајца, млеко, вода и брашно ќе најдете...

dete so tablet 0

Контактот со луѓе и мајчиниот јазик се неопходни за нормален развој на децата!

Сигурно на секој му се случило, да му даде на своето мало дете мобилен телефон или таблет да се занимава, со цел да биде мирно некое време. И тогаш постепено тоа почнува да преминува...

dete pie 0

Бабин лек за појак детски имунитет

Кога мојата ќерка започна да оди во градинка на 11 месеци, почнаа да се појавуваат и првите настинки. Од ваквите маки не можевме да сврземе крај со крај. Се вртевме во маѓепсан круг -покачена...

voda so med 0

Зошто треба да пиете вода со мед секое утро

Општо е познато дека медот е еден од најздравите намирници во светот. Се вели дека здравјето доаѓа од стомакот, па секојдневното конзумирање мед е најдобар начин потполно да се искористат сите негови добри страни....

zdravo devojce 0

Што го загрозува детскиот имунитет и како да го зајакнете

Низ игра, дружење со пријателите во градинка или на училиште, децата секојдневно се изложени на голем број вируси и бактерии. Освен тоа, имунитетот на децата може да биде загрозен и од претерано внесување шеќери,...

lek za pokacena temperatura 0

Телесната температура треба секогаш да се мери на ист дел од телото

Симптомите на температура можат да напредуваат од тресење па сѐ до некое нарушуваање во организмот, несвест и прекумерно потење; над 40 °C личноста може да заспие и може да остане без воздух. За секоја...