fbpx

Category: Занимливости

0

Кажете му збогум на потењето: Ткаенина која се прилагодува на телесната температура

Ткаенината е изработена од мешавина на две влакна кои се синтетички и заедно дејствуваат со цел да се овозможи ослободување или задржување на топлината, во зависност од тоа дали ви е жешко или ладно...

spletkar 0

Зошто игнорирањето е мајка на сите одмазди: Вака интелегентните луѓе се справуваат со сплеткарите!

“Ако луѓето се обидуваат да те соборат, тоа значи да си над нив” – вели една стара изрека. Во денешниот свет, кога сите трчаат по успех, слава и моќ, моралот и правдата полека исчезнуваат,...

najintelegentnata zena vo svetot 0

Најпаметната жена во светот: Ќерките треба да го носат мајчиното моминско презиме, а синовите татковото!

Најпаметната жена во светот живее повлечено и во потполна анонимност. Marilyn vos Savant е родена како Marilyn Mach, но презимето на својот татко не го задржала многу долго. Рано почнала да верува дека треба...

фурошики 0

Јапонски метод за пакување подароци: Креативно, лесно и без неред!

За овој традиционален јапонски метод за пакување подароци полуде целиот свет, а посебен е по тоа што е еколошки прифатлив и нема потреба од хартија за виткање. “Фурошики” на јапонски значи “крпа”, а тоа...

zamislena zhena 0

Неодамна ме зафати синдромот тетка: Потполно ми го уништи животот!

За синдромот “тетка” нема да прочитате во ниедно медицинско списание, иако во животот тој претставува потполно реална појава: состојба на безволност, жалење, замор, безживотен поглед, асексуалност и отстуство на желба за мечтаење. За жал,...

Vajoming 0

Една од најубавите локации во светот е уништена поради Инстаграм

Вајоминг е на пат кон уништување благодарение на популарната социјална мрежа – Инстаграм. Минатата недела, туристичката организација на Вајоминг ги замолила посетителите да престанат да се означуваат на социјалните мрежи при посетата на познатото...

pushach 0

Пушачи, задолжително прочитајте: Еве што ќе се случи по 20 минути откако ќе ја згаснете цигарата!

За оние на кои откажувањето од цигарите им изгледа како невозможна мисија, нека овој текст им биде “ветар в грб” сепак да превземат нешто за своето здравје. Пушачите се свесни колку е тешко да...