fbpx

Category: Занимливости

bozhikj 0

Почнува Божиќниот пост: Еве во кои денови се пости без масло, а во кои се јаде риба!

За православните христијански верници кои се водат според стариот Јулијански календар почнува шестнеделниот божиќен пост. Трае 40 дена, но не е строг како Велигденскиот пост. Христијанскиот пост е воведен по примерот на Исус Христос,...

konfuchie 0

10 цитати на прочуениот и моќен филозоф Конфучие: Ако ве озборуваат зад грб, тоа значи дека вие сте пред нив!

Пронајдете го вашиот цитат и уживајте во животот… Конфучие е роден 551 година пред нашиот век. Ги учел луѓето на правда, искреност, и правила на општествени односи… Ова се 10 моќни животни лекции засновани...

devojche so shminka 0

Исповед на една мајка: Родители-шминкери, што правите со сопствените деца?

Родители-шминкери посебна категорија, настаната последниве десеттина години, во константен пораст, се карактеризира со сѐ повеќе пореметени односи, модели на учење и убивање на детството и она што тоа со себе го носи, односно создавање...

jatkasti plodovi 0

Конечно срушен митот за масните намирници во кој многумина веруваат

Научните истражувања во кои се проучува влијанието од конзумирањето храна богата со маснотии и масни киселини, на нашиот организам го срушија честиот мит за масните намирници во кој веруваат многу од нас. Педијатарот и...

zhena so pari 0

Драга, колку пари имаш?

Живееме во време кога сѐ се сервира на послужавник – од тоа каде сме биле на одмор, до тоа што сме вечерале. Но една работа сѐ уште ја криеме, “како змијата што ги крие...

majka i tatko so kjerka 0

Поучна приказна: Онаа која секогаш ќе ја отвора вратата

Еден ден, мажот и жената одлучиле да не ја отвораат вратата на никој кој ќе заѕвони пред нивниот праг. Следното утро, ги разбудило ѕвончето на вратата. Погледнале да видат кој е – тоа биле...

majka i deca 0

Вака започнува упропастувањето на децата

Каде исчезнаа луѓето кои сакаат детето да им биде добар човек, искрен и посветен пријател… Ѝ се јавувам вчера од работа на мојата најстара ќерка и разговорот тече отприлика вака: – “Среќо, како си,...

ljuboven broj 0

Нумерологија: Со вашиот љубовен број пронајдете ја вашата сродна душа

Дали сте создадени еден за друг? Каква ќе биде вашата врска? За да добиете одговор на овие прашања искористете го знаењето на нумерологијата. Пресметајте го вашиот љубовен број За да можете да го пресметате...