fbpx

Tagged: бебе

raganje bebe 0

“Епидемија” од царски резови: Непотребно изложување на ризик

Бројот на породувања со царски рез се дуплира во последниве години и во некои земји достигна до размер на епидемија, објавиле докторите во списанието Lancet. Милиони жени секоја година себеси и своето бебе се...

nedela od bremenost 0

Како изгледа бебето во секоја недела од бременоста, според Французите

Бремена сте – и тоа многу малечко бебенце кое расте во вашиот стомак се менува од ден на ден. Секако, можете да го споредите неговиот (или нејзиниот) раст со некое овошје или да ја...

papagal i bebe 0

ПРЕСЛАТКО И НЕВЕРОЈАТНО ВО ИСТО ВРЕМЕ! Папагал кој чува и заспива бебе! (ВИДЕО)

Родителите често пати имаат вистински маки кога станува збор за заспивање на своето бебе. Посебно ако навечер се буди и со ништо не успеваат да го анимираат за повторно да заспие. Да имате ваков...

бременост 0

Нова бременост веднаш после породувањето – добро искуство или лоша одлука?

Најавата дека очекувате бебе може да биде многу возбудлива. Ве обзема она чувство на среќа и исполнетост што сакате да го споделите со целиот свет. Но, кога ќе се случи повторно веднаш откако сте...

бременост 0

Еве што треба да знаете за бременоста после 35-тата година

Многу жени кои имаат повеќе од 35 години и сѐ уште не формирале свое семејство сметаат дека е веќе доцна и дека нивната шанса да бидат мајки е одамна помината. Вистина е дека  жените...

бебе 0

Знаци дека вашето бебе е среќно

Веројатно ги научивте знаците (и звуците) од новороденче кое не е среќно и задоволно. Но, знаците на среќа можат да бидат потешко препознатливи. Првиот знак на среќа – насмевката, кај новороденчето може да се...

0

И мажите страдаат од постпородилна депресија исто колку и жените

Во последните години е зголемена свеста за постпородилната депресија, овозможувајќи им на новите мајки да бараат соодветна помош и третман што им се потребни по раѓањето. Сепак, една нова студија покажува дека и татковците...