fbpx

Tagged: бременост

raganje bebe 0

“Епидемија” од царски резови: Непотребно изложување на ризик

Бројот на породувања со царски рез се дуплира во последниве години и во некои земји достигна до размер на епидемија, објавиле докторите во списанието Lancet. Милиони жени секоја година себеси и своето бебе се...

nedela od bremenost 0

Како изгледа бебето во секоја недела од бременоста, според Французите

Бремена сте – и тоа многу малечко бебенце кое расте во вашиот стомак се менува од ден на ден. Секако, можете да го споредите неговиот (или нејзиниот) раст со некое овошје или да ја...

бременост 0

Нова бременост веднаш после породувањето – добро искуство или лоша одлука?

Најавата дека очекувате бебе може да биде многу возбудлива. Ве обзема она чувство на среќа и исполнетост што сакате да го споделите со целиот свет. Но, кога ќе се случи повторно веднаш откако сте...

0

Симптомот на зголемени усни во бременоста: мит или вистина?

На сите ни е познато дека за време на бременоста жените најчесто страдаат од утрински мачнини и отоци на стапалата. Но, дали сте слушнале некоја пријателка да ви каже дека добила ”силиконски усни” за...

бременост 0

Еве што треба да знаете за бременоста после 35-тата година

Многу жени кои имаат повеќе од 35 години и сѐ уште не формирале свое семејство сметаат дека е веќе доцна и дека нивната шанса да бидат мајки е одамна помината. Вистина е дека  жените...

0

Колку часови спие вашиот партнер може да биде причина зошто не можете да забремените

Најновите истражувања покажуваат дека постои врска помеѓу навиките за спиење на мажите и плодноста. Секоја жена која сака да забремени знае што треба да направи за да ја зголеми можноста за зачнување: здрава исхрана,...

0

Во кои недели од бременоста е најбезбедно да се патува?

Планирате да одите на одмор за време на бременоста? Освен ако немате компликации во бременоста или историја на предвремено породување, патувањето во текот на бременоста е сосема безбедно. Но, најважно е во кој период...

0

Дали е дозволена чаша вино во бременоста?

Како што женските хормони почнуваат да се менуваат во бременоста, може да се почувствува гадење, замор, вртоглавица и промени во расположението, а да не ги спомнуваме и вознемиреноста и можниот страв што се зголемуваат...