fbpx

Tagged: вера

bozhikj 0

Почнува Божиќниот пост: Еве во кои денови се пости без масло, а во кои се јаде риба!

За православните христијански верници кои се водат според стариот Јулијански календар почнува шестнеделниот божиќен пост. Трае 40 дена, но не е строг како Велигденскиот пост. Христијанскиот пост е воведен по примерот на Исус Христос,...

vera nadez ljubov 0

Денес се слави православниот “Валентајн”: Вера, Надеж, Љубов

Денес е Празник – Празник на Верата, Надежта и Љубовта. На овој ден се празнува споменот на познатата Римјанка Софија која своите три ќерки ги воспитала  да имаат вера во себеси и во Бога,...