fbpx

Tagged: воспитување

0

Работи кои родителот никогаш не треба да му ги каже на детето

Колку и да ги сакате, децата понекогаш знаат да ве изнервираат. Но, без оглед на нивната возраст, постои вистински начин да се разговара со нив за овие работи и постои погрешен начин. Родителите често...

деца 0

Научно е докажано дека на овој начин можете да израснете среќни деца

Повеќето мајки се обвинуваат за истите “неуспеси”: премногу пилешки прсти, недоволно зеленчук, премногу време кое децата го поминуваат пред екраните итн. Но, што ако ви кажеме дека клучевите за подобрување на родителството немаат врска...

0

Дали е во ред да го бакнувате вашето дете во уста?

На социјалните мрежи, а и секаде околу нас можеме да видиме многу примери на искажување на љубов и нежност помеѓу родители и деца. А многу често гледаме и бакнежи во уста, постапка што предизвикува...

0

Искрена приказна на еден татко: Понекогаш треба да им се каже “НЕ” на децата

Да се биде родител е најубавата улога во животот, но сите треба да бидеме реални дека родителството не го сочинуваат само насмевките од децата, играта и смеата туку и тешкотиите што доаѓаат со воспитувањето...

дете 0

Знаци дека на вашето дете му треба поголема дисциплина

Ниту еден родител не сака да израсне недисциплинирано дете. Но, понекогаш правењето компромиси и непотребни награди со цел да ги олесните работите, прават вашето дете да го води шоуто и да го има главниот...

0

Оставете ги децата да се караат

Ништо не ги нервира родителите повеќе од звукот и врисоците на нивните деца кои се караат. Но, пред да започнете план за да го спречите нивниот следен судир, прочитајте ги овие аргументи кои кажуваат...

majka i dete 0

Претераната грижа им штети на децата

Децата треба да ги поттикнуваме што почесто самостојно да ги решаваат своите проблеми и не треба секогаш да ги штитиме од некои помали разочарувања. Според психолозите, претераната родителска грижа може да доведе до депресија...

deca 0

Не ги воспитувајте туѓите деца!

Никогаш не им кажувајте на другите родители како да ги воспитуваат своите деца и никогаш немојте вие да глумите родител и да советувате и казнувате туѓо дете. Тешко е да се воздржите кога ќе...