fbpx

Tagged: готвење

mafini za sechij vkus 0

Мафини за сечиј вкус

Доколку припаѓате на бројната армија од љубители на мафини, еве неколку рецепти кои морате да ги пробате: со боровнинки, кремаста фантазија и чоко бомбици. МАФИНИ СО БОРОВИНКИ Состојки: 250 гр брашно 200 гр боровинки...

0

Не ја одмрзнувајте храната на собна температура!

Поголемиот дел од нас имаат навика замрзнатата храна да ја извадат од замрзнувачот и да ја остават во текот на ноќта на собна температура за полека да се одмрзне до наредниот ден. Но, постепеното...

0

Сите ги употребуваме кога готвиме, а не сме свесни какви отрови испуштаат во храната

Тефлон Кога ќе се загреат на висока температура, тефлонските тави испуштаат отровни соединенија во храната. Меѓу нив се наоѓа и перфлуороктанската киселина која е канцерогена, но може да предизвика и други проблеми во телото:...

храна 0

Оваа храна ако е погрешно зготвена може да биде опасна

Кога готвиме, сите сакаме да го подобриме вкусот на јадењето, но треба подеднакво да се потрудиме и да ги задржиме хранливите вредности на состојките коишто ги подготвуваме. Една мала грешка може да воведе токсини...

0

Mаринада од праски за совршени кременадли

Овој совршен сос или маринада за свинско месо ќе направи да се почувствувате како да јадете во најелитниот ресторан. Совршениот спој на состојките ќе му даде неодолив вкус на свинското месо. Потребни состојки: 2...

0

Никогаш не ја истурајте водата од тестенините во мијалникот!

Ако и вие откако ќе ги сварите тестенините, ја цедите водата и ја фрлате во мијалникот, фрлате далеку непроценлива течност која готвачите ја нарекуваат ”течно злато”. Бидејќи тестенините се направени од брашно, ослободувааат скроб...

козјо месо 0

Еве зошто треба да јадете козјо месо

Заборавете го говедското, јагнешкото и пилешкото месо – козјото е новиот фаворит. Не само што козјото месо е вкусно, туку исто така е многу здраво. Еве неколку од неговите здравствени придобивки: • Козјото месо...