fbpx

Tagged: живот

spletkar 0

Зошто игнорирањето е мајка на сите одмазди: Вака интелегентните луѓе се справуваат со сплеткарите!

“Ако луѓето се обидуваат да те соборат, тоа значи да си над нив” – вели една стара изрека. Во денешниот свет, кога сите трчаат по успех, слава и моќ, моралот и правдата полека исчезнуваат,...

najintelegentnata zena vo svetot 0

Најпаметната жена во светот: Ќерките треба да го носат мајчиното моминско презиме, а синовите татковото!

Најпаметната жена во светот живее повлечено и во потполна анонимност. Marilyn vos Savant е родена како Marilyn Mach, но презимето на својот татко не го задржала многу долго. Рано почнала да верува дека треба...

zamislena zhena 0

Неодамна ме зафати синдромот тетка: Потполно ми го уништи животот!

За синдромот “тетка” нема да прочитате во ниедно медицинско списание, иако во животот тој претставува потполно реална појава: состојба на безволност, жалење, замор, безживотен поглед, асексуалност и отстуство на желба за мечтаење. За жал,...

origano 0

Најдобрите природни антибиотици

Зимата е совршено време за бактериите бидејќи тогаш имунитетот ни слабее па лесно доаѓа до разни инфекции како на пример грип и настинка. Во тој случај медицината препорачува користење антибиотици кои имаат своја негативна...

ориз 0

Опасности во домот: Оризот содржи арсен, а санитариите патогени бактерии

Редовното конзумирање ориз може да доведе до токсични талози во телото бидејќи содржи неоргански арсен, предупредува Zheng Zhou, магистер за јавно здравје од Универзитетот во Индиана САД. Проучил разни истражувања на таа тема, колку...

pushach 0

Пушачи, задолжително прочитајте: Еве што ќе се случи по 20 минути откако ќе ја згаснете цигарата!

За оние на кои откажувањето од цигарите им изгледа како невозможна мисија, нека овој текст им биде “ветар в грб” сепак да превземат нешто за своето здравје. Пушачите се свесни колку е тешко да...

konfuchie 0

10 цитати на прочуениот и моќен филозоф Конфучие: Ако ве озборуваат зад грб, тоа значи дека вие сте пред нив!

Пронајдете го вашиот цитат и уживајте во животот… Конфучие е роден 551 година пред нашиот век. Ги учел луѓето на правда, искреност, и правила на општествени односи… Ова се 10 моќни животни лекции засновани...

devojche so shminka 0

Исповед на една мајка: Родители-шминкери, што правите со сопствените деца?

Родители-шминкери посебна категорија, настаната последниве десеттина години, во константен пораст, се карактеризира со сѐ повеќе пореметени односи, модели на учење и убивање на детството и она што тоа со себе го носи, односно создавање...