fbpx

Tagged: заби

забен конец 0

Колку често треба да ги чистите забите со забен конец?

Една од главните дилеми кога е во прашање оралното здравје: Колку често треба да ги чистите забите со конец? Некои го прават тоа трипати на ден, некои кога ќе се сетат, а други само...

забоболка 0

Домашни лекови за забоболка

Секој барем еднаш во животот страдал од забоболка. Кога забоболката ќе се јави во непријатен момент или доцна навечер и не можете веднаш да посетите стоматолог, ние ви даваме неколку совети како да се...

0

Детските стоматолози советуваат: децата да јадат сладолед!

Дали некој се обидел, не успеал и се откажал од миењето запчиња на малите деца? Па, добрата вест е дека детските стоматолози дозволуваат децата да јадат чоколада, колачиња и сладолед, посочувајќи дека тврдите бонбони,...

заби 0

Храна која природно ќе ви ги избели забите

Ако сликата вреди илјада зборови, тогаш насмевката мора да вреди милион. Насмевката нè прави да изгледаме посреќни, поатрактивни, опуштени и искрени. И ако ова е доволна причина оние кои имаат беспрекорни заби да почнат...

0

Немиењето на забите може да предизвика дијабетес и срцеви заболувања

Веројатно многу пати ви кажале, дека е важно за вас редовно да ги миете забите и да ги четкате неколку пати на ден. Не само заради хигиената, туку рутинското четкање на забите може да...

mienje na mlecni zabi 0

Кога да се започне со миење на забите кај децата?

Поминуваат месеци како го гледате вашето дете кое се лигави, за конечно еден ден да го забележите првото мало запче кое се обидува да избие од непцето. Во текот на наредната година, бебешката насмевка...