fbpx

Tagged: здравје

origano 0

Најдобрите природни антибиотици

Зимата е совршено време за бактериите бидејќи тогаш имунитетот ни слабее па лесно доаѓа до разни инфекции како на пример грип и настинка. Во тој случај медицината препорачува користење антибиотици кои имаат своја негативна...

ориз 0

Опасности во домот: Оризот содржи арсен, а санитариите патогени бактерии

Редовното конзумирање ориз може да доведе до токсични талози во телото бидејќи содржи неоргански арсен, предупредува Zheng Zhou, магистер за јавно здравје од Универзитетот во Индиана САД. Проучил разни истражувања на таа тема, колку...

pushach 0

Пушачи, задолжително прочитајте: Еве што ќе се случи по 20 минути откако ќе ја згаснете цигарата!

За оние на кои откажувањето од цигарите им изгледа како невозможна мисија, нека овој текст им биде “ветар в грб” сепак да превземат нешто за своето здравје. Пушачите се свесни колку е тешко да...

jatkasti plodovi 0

Конечно срушен митот за масните намирници во кој многумина веруваат

Научните истражувања во кои се проучува влијанието од конзумирањето храна богата со маснотии и масни киселини, на нашиот организам го срушија честиот мит за масните намирници во кој веруваат многу од нас. Педијатарот и...

dete pie 0

Бабин лек за појак детски имунитет

Кога мојата ќерка започна да оди во градинка на 11 месеци, почнаа да се појавуваат и првите настинки. Од ваквите маки не можевме да сврземе крај со крај. Се вртевме во маѓепсан круг -покачена...

lekovi 0

Прв во изминативе 20 години: Нов лек за грип кој го забавува ширењето на вирусот

Со почетокот на сезоната на грипот во светот, америчката Агенција за храна и лекови (FDA) одобри нов лек за лекување од грип под генерички назив baloxavir marboxil, прв по последниве 20 години. Станува збор...

istrazuvanje vo laboratorija 0

Нашите тела се преполни со пластика: Ја јадеме, пиеме, вдишуваме…

Нашите тела се сѐ позагадени со микропластика, потврдуваат научниците. Ситни траги пластика се пронајдени во секој примерок, кај секој испитаник во текот на истражувањето со кое експертите сакале да одговорат на прашањето – колку...

voda so med 0

Зошто треба да пиете вода со мед секое утро

Општо е познато дека медот е еден од најздравите намирници во светот. Се вели дека здравјето доаѓа од стомакот, па секојдневното конзумирање мед е најдобар начин потполно да се искористат сите негови добри страни....