fbpx

Tagged: здравје

raganje bebe 0

“Епидемија” од царски резови: Непотребно изложување на ризик

Бројот на породувања со царски рез се дуплира во последниве години и во некои земји достигна до размер на епидемија, објавиле докторите во списанието Lancet. Милиони жени секоја година себеси и своето бебе се...

zdravo devojce 0

Што го загрозува детскиот имунитет и како да го зајакнете

Низ игра, дружење со пријателите во градинка или на училиште, децата секојдневно се изложени на голем број вируси и бактерии. Освен тоа, имунитетот на децата може да биде загрозен и од претерано внесување шеќери,...

majka so mobilen telefon 0

LittleDot – апликација која ги решава сите здравствени проблеми кај децата без посета на доктор

LittleDot автоматски ја пресметува кривата на растот, индексот на телесна маса или дозата на лекот за намалување на телесната температура, а советите на пример за вакцини или за температура се интегрирани во самата апликација....

termometar 0

Која телесна температура се смета за нормална

Не постои дефинирана вредност за нормална телесна температура, бидејќи таа е нешто повисока кај жените отколку кај мажите, повисока е и кај децата отколку кај возрасните, а најниска е наутро. Жените исто така, имаат...

ljubljana slovenia 0

Знаете ли која е најчистата земја во светот?

После прогласувањето на нејзиниот главен град за најзелен европски град во 2016 година, оваа држава неодамна е прогласена за најчиста земја во светот. Обединетите нации ја прогласија 2017-та година за меѓународна година на одржлив...

jadenje hrana 0

Пресметајте колку храна му е потребна на вашето тело за да ослабете

Дланката е идеална мера за месо, стисната шака за овошје и ориз. Ако пиете кафе со две лажички шеќер секој ден, за три месеци ќе внесете килограм шеќер во организмот, предупредува професор Гајдош Кљусуриќ....

mienje zelenchuk 0

Не го мијте зеленчукот однапред!

Одолејте на искушението да го измиете зеленчукот штом се вратите од пазар или од супермаркет. Можеби миењето на зеленчукот однапред ви се чини како добра идеја, да заштедите време во текот на неделата додека...

lice vo ogledalo 0

Научниците тврдат дека пронашле лек за акни!

Новите истражувања спроведени на Универзитетот во Калифорнија покажале дека на акните може да им се стави крај. Со експериментите спроведени на лабораториски глувци се утврдило дека со помош на специфични антитела можно е да...