fbpx

Tagged: зеленчук

shumsko ovoshje 0

6 трикови со кои ќе ја заштитите храната од прерано расипување

Потрошете само неколку минути дневно за да ја припремите храната која секојдневно ја купувате и да ја складирате правилно. Искористете ги овие неколку трикови за да спречите нејзино пребрзо расипување. Банани Бананите, како и...

mienje zelenchuk 0

Не го мијте зеленчукот однапред!

Одолејте на искушението да го измиете зеленчукот штом се вратите од пазар или од супермаркет. Можеби миењето на зеленчукот однапред ви се чини како добра идеја, да заштедите време во текот на неделата додека...

0

Вкусни и декоративни: лалиња од домати

Освежете ја пролетната и летната трпеза со овие вкусни лалиња кои се готови за 15 минути! Состојки: чери домати млад кромид фета сирење хопла за готвење Подготовка: 1. Делумно исечете ги доматите на 4...

0

Храна која предизвикува гасови

Гасовите не се најлошата работа на светот. Може да биде непријатно, особено во социјалните ситуации, но тоа е само една од нашите природни телесни функции. Но, ако сакате да избегнете непријатни и потенцијално смрдливи...

пиперки 0

Која е разликата помеѓу зелените, црвените и жолтите пиперки?

Незаменлив дел од салатите и еден од неколкуте зеленчуци кои се вкусни да се јадат сурови – пиперките се главен дел од секоја кујна во домот. Но, дали некогаш сте се запрашале зошто ги...

спанаќ 0

Сите знаеме дека спанаќот е здрав, но дали го знаевте ова?

Спанаќот е едногодишно растение кое се претпоставува дека потекнува од Блискиот Исток, каде расте како самонико растение. Иако може да се купи во текот на целата година, неговата сезона трае од март до мај...

зеленчуци 0

Овие зеленчуци се похранливи ако се јадат свежи

Дали знаете дека начинот на кој го јадеме зеленчукот (свеж или зготвен) има влијание на хранливите состојки што ги внесуваме? Брокула Брокулата има ензим наречен мирозиназа. Овој ензим го чисти црниот дроб од канцерогените...