fbpx

Tagged: исхрана

ориз 0

Опасности во домот: Оризот содржи арсен, а санитариите патогени бактерии

Редовното конзумирање ориз може да доведе до токсични талози во телото бидејќи содржи неоргански арсен, предупредува Zheng Zhou, магистер за јавно здравје од Универзитетот во Индиана САД. Проучил разни истражувања на таа тема, колку...

kuche jade slatki 0

Внимавајте на милениците: Кучињата не смеат да јадат грозје, кромид и лук

За време на празничните денови кои ни претстојуваат, внимавајте на вашето куче или маче да не посегнат по чоколадото. Кромидот и лукот содржат тиосулфати кои можат да предизвикаат хемолитичка анемија кај кучињата, а последиците...

jatkasti plodovi 0

Конечно срушен митот за масните намирници во кој многумина веруваат

Научните истражувања во кои се проучува влијанието од конзумирањето храна богата со маснотии и масни киселини, на нашиот организам го срушија честиот мит за масните намирници во кој веруваат многу од нас. Педијатарот и...

zdravo devojce 0

Што го загрозува детскиот имунитет и како да го зајакнете

Низ игра, дружење со пријателите во градинка или на училиште, децата секојдневно се изложени на голем број вируси и бактерии. Освен тоа, имунитетот на децата може да биде загрозен и од претерано внесување шеќери,...

jadenje hrana 0

Пресметајте колку храна му е потребна на вашето тело за да ослабете

Дланката е идеална мера за месо, стисната шака за овошје и ориз. Ако пиете кафе со две лажички шеќер секој ден, за три месеци ќе внесете килограм шеќер во организмот, предупредува професор Гајдош Кљусуриќ....

banani 0

Светски хит: Јапонска диета со банани која трае 7 до 12 дена – го забрзува метаболизмот и ги топи килограмите!

За појадок треба да конзумирате една банана, а максималната дозволена количина се четири банани секое утро. Останатите оброци треба да бидат лесни, помали и почести. Посебно строги правила за остатокот од исхраната во текот...

ishrana 0

ШТО ДА ЈАДЕТЕ АКО ИМАТЕ НИЗОК ПРИТИСОК: Режим на исхрана против хипотензија

Хипотензијата или падот на притисокот значително го отежнува секојдневниот живот. Решение наоѓаме во посилна и посолена храна, како и во внесување доволно количество течности. Се смета дека крвниот притисок е низок кога неговите вредности...

vitamin d 0

Шокантно откритие! Овој витамин им недостасува на сите: последиците се висок притисок, депресија и болки во коските и мусклулите

Ако често се разболувате, ве мачат бактериски инфекции, чести болки, депресија – треба да го проверите овој витамин! Првиот извор на витамин Д ви е пред врата – излезете надвор и погледнете во небото...