fbpx

Tagged: кожа

lice vo ogledalo 0

Научниците тврдат дека пронашле лек за акни!

Новите истражувања спроведени на Универзитетот во Калифорнија покажале дека на акните може да им се стави крај. Со експериментите спроведени на лабораториски глувци се утврдило дека со помош на специфични антитела можно е да...

дезодоранс 0

Дали се потите и покрај употребата на дезодоранс? Еве ја причината за тоа!

Сите ние сме пробале голем број на дезодоранси додека не го пронајдовме оној кој најмногу ни одговара. И истиот тој дезодоранс го употребуваме со години. Секое утро пред да излеземе од дома нанесуваме иста...

пазуви 0

Оваа грешка сите ја прават кога ги бричат пазувите

Ќе се согласите дека ова сценарио го повторувате постојано: влегувате во тушот, нанесувате гел за туширање и посегнувате по вашиот брич. Добро, сега размислете како обично ги бричите пазувите? – Повеќето од нас имаат тенденција...

0

Не претерувајте со кремите за сончање кај децата!

Според најновите истражувања се проценува дека речиси 50% од препаратите за сончање се опасни. За тоа највиновни се две опасни состојки – оксибензон и ретинол палмитат. Овие состојки треба да се избегнуваат и доколку...

0

Дерматолозите советуваат: како да излечите изгореници од сонце

Сите ја знаеме важноста на кремите со заштитен фактор, но понекогаш и покрај нашите најдобри напори, се случува да се појават изгореници од прекумерното изложување на сонце. Еве што советуваат дерматолозите кога станува збор...

0

Ризикот од меланом е зголемен ако имате повеќе бемки

Меланомот (или ракот на кожата) кај мажите најчесто се јавува на грбот, додека кај жените во долните екстремитети. Појавата на пигментација или промена на обликот, бојата и големината на бемката е сомнителна и бара...