fbpx

Tagged: кујна

mafini za sechij vkus 0

Мафини за сечиј вкус

Доколку припаѓате на бројната армија од љубители на мафини, еве неколку рецепти кои морате да ги пробате: со боровнинки, кремаста фантазија и чоко бомбици. МАФИНИ СО БОРОВИНКИ Состојки: 250 гр брашно 200 гр боровинки...

0

Сите ги употребуваме кога готвиме, а не сме свесни какви отрови испуштаат во храната

Тефлон Кога ќе се загреат на висока температура, тефлонските тави испуштаат отровни соединенија во храната. Меѓу нив се наоѓа и перфлуороктанската киселина која е канцерогена, но може да предизвика и други проблеми во телото:...

машина 0

Овие предмети никако не смеете да ги ставите во машина за миење садови

Секој кој прв пат купува машина за миење садови го доживува чувството дека никогаш ништо нема да биде како порано. Машината за садови е дефинитивно од огромна помош во домаќинствата, но тоа не значи...

0

На нив пишува дека ја негуваат кожата, но всушност се опасни и штетат!

Производите за рачно миење садови содржат сурфактанти, активни површински супстанции кои ја подобруваат површината за чистење. Благодарение на нив, дамките и мрснотиите омекнуваат и побрзо се отстрануваат од површината на стаклото и приборот за...

мелено месо 0

Храна која може да се јаде и по истекувањето на рокот

Го знаете чувството кога вашиот фрижидер и полиците се полни со храна, но кога ќе го погледнете рокот на истекување сфаќате дека многу од нив мора да ги фрлите? Потоа, продолжувате да ги фрлате...

салата 0

Здрав и вкусен оброк: Салата од спанаќ и калинка

Лесен и хранлив оброк кој едноставно ќе го обожавате! Калинката дава неодолива свежина и го надополнува вкусот на салатата. Состојки: – 300 гр. свеж спанаќ – 1/2 калинка – 50 гр. фета сирење, – 150...

шпорет 0

Дали правилно ја користите фиоката од шпоретот? Еве за што е наменета

Што чувате во фиоката под рерната од шпоретот? Сигуно како и сите останати, и вие тука ги чувате големите тави и плехови за печење. Можеби изгледа како добро место за складирање, но ако го...

0

Тајни кулинарски трикови од најпознатите готвачи

Оние што готват знаат дека честопати да се биде во кујната е вистински пекол: изгореници од врело масло, препечено месо, расипана торта… Ние сакаме да ви помогнеме да се справите со овие предизвици, делејќи...