fbpx

Tagged: лек

origano 0

Најдобрите природни антибиотици

Зимата е совршено време за бактериите бидејќи тогаш имунитетот ни слабее па лесно доаѓа до разни инфекции како на пример грип и настинка. Во тој случај медицината препорачува користење антибиотици кои имаат своја негативна...

lekovi 0

Прв во изминативе 20 години: Нов лек за грип кој го забавува ширењето на вирусот

Со почетокот на сезоната на грипот во светот, америчката Агенција за храна и лекови (FDA) одобри нов лек за лекување од грип под генерички назив baloxavir marboxil, прв по последниве 20 години. Станува збор...

јагоди 0

Листовите од јагода се лек за многу болести!

Освен како вкусно овошје, јагодата уште од антички времиња е позната и како лековита билка. Во народната медицина чајот од лист од јагода се користи како лек против гастроинтестинални нарушувања, егзема, воспаление на грлото,...

краставица 0

Краставицата е лек!

Краставицата главно се состои од  вода (96%), не содржи многу калории, но затоа е вистински извор на витамини и минерали. Краставицата е извор на повеќето витамини и минерали потребни за човечкиот организам, меѓу кои...

gavez 0

Гавез – Билка од која зараснуваат коските

Гавезот во Русија е познат и како живокост, бидејќи од оваа билка подобро и побрзо зараснуваат коските, а зацелуваат и рани кои инаку бавно зараснуваат. Оваа билка брзо се шири и за кратко време...

lek za krvna slika 0

Природен лек за зголемување на хемоглобинот и подобрување на крвната слика

Со анализа на крвта во лабораторија можете да утврдите дали нивото на хемоглобинот во крвта ви е нормално или ниско. Доколку се воспостави дека е ниско, тоа значи дека вашата крв има помал капацитет...