fbpx

Tagged: мајка

zamislena zhena 0

Неодамна ме зафати синдромот тетка: Потполно ми го уништи животот!

За синдромот “тетка” нема да прочитате во ниедно медицинско списание, иако во животот тој претставува потполно реална појава: состојба на безволност, жалење, замор, безживотен поглед, асексуалност и отстуство на желба за мечтаење. За жал,...

devojche so shminka 0

Исповед на една мајка: Родители-шминкери, што правите со сопствените деца?

Родители-шминкери посебна категорија, настаната последниве десеттина години, во константен пораст, се карактеризира со сѐ повеќе пореметени односи, модели на учење и убивање на детството и она што тоа со себе го носи, односно создавање...

majka i dete 0

Психолог: Постојат 5 типови мајки – сите нивни предности и недостатоци

РАМНОТЕЖАТА Е ВАЖНА Мајките мораат да им постават правила на децата, но и да ги прифатат како посебни индивидуи со цел да ја развијат својата независност и да израснат во самосвесни луѓе. Секоја мајка...

raganje bebe 0

“Епидемија” од царски резови: Непотребно изложување на ризик

Бројот на породувања со царски рез се дуплира во последниве години и во некои земји достигна до размер на епидемија, објавиле докторите во списанието Lancet. Милиони жени секоја година себеси и своето бебе се...

malo momche 0

Зошто е потешко да воспитувате момчиња: Истакнат невропсихолог предупредува и споделува 4 најважни совети за родителите!

Дали знаете дека момчињата потешко го поднесуваат стресот и се помалку отпорни на невропсихијатарски нарушувања, како нарушување на вниманието и аутизам? Се верува дека синовите треба помалку да ги мазиме и од нив се...

nedela od bremenost 0

Како изгледа бебето во секоја недела од бременоста, според Французите

Бремена сте – и тоа многу малечко бебенце кое расте во вашиот стомак се менува од ден на ден. Секако, можете да го споредите неговиот (или нејзиниот) раст со некое овошје или да ја...

majka i dete 0

“Ми велат дека треба да се срамам што бегам од своите деца. Но јас мислам дека сум добра мајка”.

Ако ги прашате повеќето мајки со мали деца што им е хоби, поголемиот дел веројатно ќе изјават дека немаат време за ништо освен за своите малечки. Одгледувањето деца е навистина голема обврска која трае...