fbpx

Tagged: мајка

0

И мажите страдаат од постпородилна депресија исто колку и жените

Во последните години е зголемена свеста за постпородилната депресија, овозможувајќи им на новите мајки да бараат соодветна помош и третман што им се потребни по раѓањето. Сепак, една нова студија покажува дека и татковците...

бременост 0

Килограмите во бременоста не се така лоши како што мислите

Мајки, не се нервирајте околу наглото зголемување на килограмите за време на бременоста! Иако можеби сте во поодмината бременост каде што секој може тоа да го забележи, коментарите од пријателите или соседите дека сте голема...

0

Не можев да го поднесам сопругот првите недели после раѓањето на бебето

Ова го кажувам на најљубезниот можен начин, но го мразев мојот сопруг првите неколку недели откако се роди нашиот син. И не мислам на она клише “ти ми го направи ова!” Туку постпородилно, откако...

0

5 работи за кои мајка ми беше во право

Ги превртувавте очите секогаш кога вашата мајка ве советуваше за нешто, но денес кога сте возрасни сигурно ќе се согласите дека мама сепак била во право! Еве за што мојата мајка беше дефинитивно во...

бебе 0

Ве молам не го допирајте моето бебе! – И други непријатни ситуации со кои се соочуваат мајките

Колку пати сте се нашле во вакава ситуација: вие сте со вашето бебе и се појавува рака на некој за вас странец, кој очајно сака да ги погали образите или носето на вашето новороденче...

0

Секојдневниот живот со деца прикажан низ илустрации

Jyldyz Bekova е талентиран уметник и посветена мајка на две прекрасни деца. Таа одлучи да ги покаже нејзините радости и борби како родител низ смешни и симпатични илустрации. Уметникот кој живее во Киргистан, преку...

0

Најголемите митови поврзани со породилното отсуство

Ако мислите дека откако ќе се роди бебето, ќе уживате 9 месеци (или додека трае вашето породилно отсуство) се лажете! Не верувајте во бајката дека бебето мирно ќе спие, а вие ќе имате доволно...

0

Јас сум мајка на едно дете! – Престанете да ми ги кажувате овие работи

Растејќи, кога некој ќе ме прашаше колку деца сакам да имам еден ден, јас секогаш кажував: “Некаде меѓу четири и шест”. Возрасните ги креваа веѓите на тој број, бидејќи која тинејџерката вели дека сака...