fbpx

Tagged: мајки

бременост 0

Еве што треба да знаете за бременоста после 35-тата година

Многу жени кои имаат повеќе од 35 години и сѐ уште не формирале свое семејство сметаат дека е веќе доцна и дека нивната шанса да бидат мајки е одамна помината. Вистина е дека  жените...

0

Дали е дозволена чаша вино во бременоста?

Како што женските хормони почнуваат да се менуваат во бременоста, може да се почувствува гадење, замор, вртоглавица и промени во расположението, а да не ги спомнуваме и вознемиреноста и можниот страв што се зголемуваат...

епидурална 0

Сѐ што треба да знаете за епидуралната анестезија

Без оглед на тоа колку книги ќе прочитате или колку искуства од пријателките ќе слушнете, не можете да знаете како ќе се чувствувате за време на породилните болки и пораѓањето додека не го почувствувате...

0

Дали децата се посреќни кога нивните мајки имаат кариера или кога се дома со нив?

Многу современи мајки се соочуваат со тешкотија кога е работата и кариерата во прашање: дали треба да останат дома со своите деца или да се вратат на работа откако ќе заврши породилното отсуство? Без...

0

Трик за измолзување кој ќе им заштеди многу време на новите мајки

Секоја нова мајка знае дека измолзувањето воопшто не е лесно и одзема многу време! Досадниот дел не е самото измолзување, туку чистењето на многуте делови од пумпата откако ќе завршите. И само што ќе...

0

Не сум мајка каква што мислев дека ќе бидам, но среќна сум!

Не сум секогаш подготвен родител и не можам да ја предвидам секоја ситуација како што мислев порано пред да имам деца, но избирам среќа наместо грижа и прекорување. Еве една сцена: Мојата колешка од...

0

Колку храна им е потребна на децата од 1 година? – Предлог дневно мени

Кога станува збор за исхраната на децата од 1 година, родителите се соочуваат со многу прашања и дилеми:  Дали правилно го хранам моето дете? Дали му давам премногу или премалку храна? Колку треба да...

0

Што треба да јадете кога доите?

Кога сте нова мајка, тешката работа не завршува во моментот кога ќе се породите. Тоа е само почетокот! Може да биде тешко преку доењето да му ги дадете на вашето бебе сите хранливи материи...