fbpx

Tagged: месо

ориз 0

Опасности во домот: Оризот содржи арсен, а санитариите патогени бактерии

Редовното конзумирање ориз може да доведе до токсични талози во телото бидејќи содржи неоргански арсен, предупредува Zheng Zhou, магистер за јавно здравје од Универзитетот во Индиана САД. Проучил разни истражувања на таа тема, колку...

0

Mаринада од праски за совршени кременадли

Овој совршен сос или маринада за свинско месо ќе направи да се почувствувате како да јадете во најелитниот ресторан. Совршениот спој на состојките ќе му даде неодолив вкус на свинското месо. Потребни состојки: 2...

козјо месо 0

Еве зошто треба да јадете козјо месо

Заборавете го говедското, јагнешкото и пилешкото месо – козјото е новиот фаворит. Не само што козјото месо е вкусно, туку исто така е многу здраво. Еве неколку од неговите здравствени придобивки: • Козјото месо...

пилешко 0

Најсочното пилешко во маринада

Тајната на вкусно и сочно месо е во маринадата. Ви го даваме совршениот спој на вкусови кој сигурно ќе ви се допадне. Состојки: 1 кг пилешки гради 100 мл маслиново масло 2 лажици оцет...

sarma 0

Месото се чува 3, а сармата најмногу 4 дена: Избегнете труење со храна за време на празниците!

Немојте да добиете труење со храна за време на празниците и прочитајте ги советите на екпертите за исхраната со одредени видови јадења. Готвената и печената храна немојте да ја оставате на балкон, бидејќи микроорганизмите...