fbpx

Tagged: празници

0

Паричка се врти на Василица, а не на Бадник!

Една од дилемите на која се дискутира секоја година во Македонија, помеѓу православните христијани е дали паричка треба да се врти на Бадник или на Василица. Според христијанскиот обичај, паричка во мазник се става...

sarma 0

Месото се чува 3, а сармата најмногу 4 дена: Избегнете труење со храна за време на празниците!

Немојте да добиете труење со храна за време на празниците и прочитајте ги советите на екпертите за исхраната со одредени видови јадења. Готвената и печената храна немојте да ја оставате на балкон, бидејќи микроорганизмите...

0

Дали треба да им ја кажете вистината за Дедо Мраз на вашите деца?

Периодот околу Новогодишните и Божиќните празници е исполнет со декорации, новогодишни елки, подароци и… Дедо Мраз. Па, разбирливо е вашите деца да бидат љубопитни и да поставуваат многу прашања поврзани со Дедо Мраз, а...

0

Кога и зошто луѓето започнале да украсуваат елка?

Зимзеленото дрво било антички симбол на животот во зимските денови. Римјаните ги украсувале своите куќи со зимзелени гранки во текот на Новата Година, а древните жители од Северна Европа ги сечеле зимзелените дрва и...

0

На мажите кои не се во врска им е потешко за време на празниците отколку на жените

Сега е периодот од годината кога насекаде се чувствува новогодишниот и божиќниот дух. Социјалните мрежи се преполни со фотографии од среќни парови кои ја декорираат елката и домот, готват или заедно шетаат по снегот...

0

Празнични колачи без печење

За подготовка на овие вкусни колачи ви се потребни само 4 состојки и 10-тина минути (не сметајќи го времето за да отстојат во фрижидер). Толку се вкусни и лесни, а кокосот ги прави да...

0

Видео: Направете сами новогодишна декорација!

Декември полека изминува и Новата Година е полека на прагот. Дојде моментот кој сите со нетрпение го очекуваме, а особено најмалите: украсувањето на новогодишната елка и декорирањето на домот. Оваа година збогатете ја декорацијата...