fbpx

Tagged: рецепти

palacinki 0

Мали трикови за совршени палачинки: Одлични совети за најубаво тесто!

Кога ви се јаде нешто солено или благо, односно едноставно нешто ви се јаде, палачинките обично се избор бидејќи сите потребни состојки веќе ги имате дома. Малку јајца, млеко, вода и брашно ќе најдете...

0

Mаринада од праски за совршени кременадли

Овој совршен сос или маринада за свинско месо ќе направи да се почувствувате како да јадете во најелитниот ресторан. Совршениот спој на состојките ќе му даде неодолив вкус на свинското месо. Потребни состојки: 2...

салата 0

Здрав и вкусен оброк: Салата од спанаќ и калинка

Лесен и хранлив оброк кој едноставно ќе го обожавате! Калинката дава неодолива свежина и го надополнува вкусот на салатата. Состојки: – 300 гр. свеж спанаќ – 1/2 калинка – 50 гр. фета сирење, – 150...

фокача 0

Најлесниот и највкусен рецепт за фокача

Историјата на фокачата датира уште од антички времиња. Во антички Рим, фокачите се подготвувале во чест на боговите, а за време на ренесансниот период биле главен дел од трпезата на свадбените прослави заедно со...

0

Празнични колачи без печење

За подготовка на овие вкусни колачи ви се потребни само 4 состојки и 10-тина минути (не сметајќи го времето за да отстојат во фрижидер). Толку се вкусни и лесни, а кокосот ги прави да...

karfiol 0

Омлет со карфиол и белки од јајца

Овој оброк е многу хранлив и може лесно да се прилагодува според вкусот. Ако не сакате карфиол, користете било кој друг зеленчук. Состојки: 3 белки од јајце 2 супени лажици маслиново масло ½ чаша...

brz rucek 0

Брз и вкусен рецепт за ручек

Состојки: месо од свински бут исечено на коцки неколку варени домати 1 главица кромид праз сол лук малку црно вино брокула или друг зеленчук Подготовка: Во тавче пропржете го кромидот. Додадете го празот, а...