fbpx

Tagged: родители

dzeparlak za deca 0

Џепарлакот за децата не треба да биде ниту уцена ниту мито

Кога родителите му даваат џепарлак на своето дете, го учат на одговорно финансиско однесување и на тоа како да раководи со парите. Но, често постои двоумење за тоа кога е детето доволно големо за...

devojche so shminka 0

Исповед на една мајка: Родители-шминкери, што правите со сопствените деца?

Родители-шминкери посебна категорија, настаната последниве десеттина години, во константен пораст, се карактеризира со сѐ повеќе пореметени односи, модели на учење и убивање на детството и она што тоа со себе го носи, односно создавање...

malo momche 0

Зошто е потешко да воспитувате момчиња: Истакнат невропсихолог предупредува и споделува 4 најважни совети за родителите!

Дали знаете дека момчињата потешко го поднесуваат стресот и се помалку отпорни на невропсихијатарски нарушувања, како нарушување на вниманието и аутизам? Се верува дека синовите треба помалку да ги мазиме и од нив се...

devojce na uciliste 0

Четири совети за успешна учебна година

Се наоѓаме на почеток на уште една учебна година. Во првите одделенија, кај децата сѐ уште постојат позитивни ставови спрема училиштето. Меѓутоа, колку што се децата постари, а нивното искуство поголемо, отпорот спрема училиштето...

spiner 0

Детството некогаш и сега

“Немаше вакво нешто, кога ние бевме деца!”- се почесто и почесто слушаме вакви изрази од оние кои припаѓаат на генерациите кои израснаа во 90-тите. И тоа е точно! Ако погледнете како живеат денешните деца,...

majka i dete 0

“Ми велат дека треба да се срамам што бегам од своите деца. Но јас мислам дека сум добра мајка”.

Ако ги прашате повеќето мајки со мали деца што им е хоби, поголемиот дел веројатно ќе изјават дека немаат време за ништо освен за своите малечки. Одгледувањето деца е навистина голема обврска која трае...

0

Еве како можете да ги искористите ролните од тоалетна хартија

Ако и вие веднаш ги фрлате ролните од тоалетна хартија, не правете го тоа, зошто со малку креативност можете да се забавувате со вашите деца и да направите предмети кои ќе ви користат. Еве...