fbpx

Tagged: родителство

majka i dete 0

“Ми велат дека треба да се срамам што бегам од своите деца. Но јас мислам дека сум добра мајка”.

Ако ги прашате повеќето мајки со мали деца што им е хоби, поголемиот дел веројатно ќе изјават дека немаат време за ништо освен за своите малечки. Одгледувањето деца е навистина голема обврска која трае...

privatnost na decata 0

Не загрозувајте ја приватноста на вашите деца

Наместо да им “чепкате” по телефонот, попаметно е само суптилно да ги предупредите дека не сакате да ја изневерат вашата доверба, а во краен случај читајте пораки дури тогаш кога се сомневате дека прават...

0

Нема да верувате кога легнуваат да спијат децата во Италија!

Кога станува збор за родителството, има неколку триумфи кои сите родители сакаат да ги постигнат, а еден од нив е да им помогнат да децата да стекнат навика за спиење во текот на ноќта....

бебе 0

Бебињата престануваат да плачат кога родителите го прават ова

Секој нов родител во одреден момент се соочил со ваква ситуација: вашето бебе плаче и плаче и иако чувствувате дека сте направиле сѐ што е во ваша моќ, ништо не го смирува. Ова може...

бебе 0

Ве молам не го допирајте моето бебе! – И други непријатни ситуации со кои се соочуваат мајките

Колку пати сте се нашле во вакава ситуација: вие сте со вашето бебе и се појавува рака на некој за вас странец, кој очајно сака да ги погали образите или носето на вашето новороденче...

0

Секојдневниот живот со деца прикажан низ илустрации

Jyldyz Bekova е талентиран уметник и посветена мајка на две прекрасни деца. Таа одлучи да ги покаже нејзините радости и борби како родител низ смешни и симпатични илустрации. Уметникот кој живее во Киргистан, преку...

0

Дали е добро да бидете попустливи родители?

Не постои еден успешен пристап кон родителството. Всушност, можеби ќе сакате да најдете мешавина на стилови кои најдобро ќе ви одговараат вас и на вашите деца.  Денес ќе го разгледаме стилот на попустливо родителство....

0

Дури 90% од децата во предучилишна возраст користат медиуми без надзор од родителите

Може да се каже дека денес децата ги одгледуваат медиумите и екраните, а не самите родители. Сето ова може да стане сериозен проблем ако децата гледаат без надзор и со родителите не разговараат за...