fbpx

Tagged: родителство

родители 0

Што значи да се биде родител од новиот милениум?

Во 2017 година, милениумците (оние родени помеѓу 1981 и 1997 година) сочинуваа 90% од новите родители на светско ниво. Точно е дека милениумците чекаа подолго од претходните генерации за да имаат деца, но тие...

0

Децата кои наликуваат на татковците имаат голем бенефит од тоа

Според нова студија, врската помеѓу таткото и неговото бебе може позитивно да влијае на здравјето на детето. Истражувањето вклучило 715 невенчани и родители кои не живеат заедно и открило дека ако новороденчето наликува на...

играчки 0

Дали им дозволувате на децата да играат со играчки оружје?

Познат е фактот меѓу родителите на момчиња,  дека тие ќе ја претворат секоја играчка во пиштол без разлика како ги воспитувате. Со кој родител и да разговарате, секој ќе ви го потврди истото: на...

0

Не ги скокоткајте децата!

Можеби се сеќавате или претпоставувате дека вашите родители ве скокоткале кога сте биле мали и тогаш сигурно немавте проблем со тоа. Сепак, родителите исто така ви дозволувале слободно да се движите низ задните седишта...

0

Работи кои родителот никогаш не треба да му ги каже на детето

Колку и да ги сакате, децата понекогаш знаат да ве изнервираат. Но, без оглед на нивната возраст, постои вистински начин да се разговара со нив за овие работи и постои погрешен начин. Родителите често...

татко 0

Кои хороскопски знаци се најдобри татковци?

Секој родител има свој уникатен и индивидуален сет на вештини, но на крајот на денот сите ние се уште се прашуваме: дали ја правиме вистинската работа? И без разлика колку се трудите, понекогаш каков...

деца 0

Научно е докажано дека на овој начин можете да израснете среќни деца

Повеќето мајки се обвинуваат за истите “неуспеси”: премногу пилешки прсти, недоволно зеленчук, премногу време кое децата го поминуваат пред екраните итн. Но, што ако ви кажеме дека клучевите за подобрување на родителството немаат врска...