fbpx

Tagged: совети

palacinki 0

Мали трикови за совршени палачинки: Одлични совети за најубаво тесто!

Кога ви се јаде нешто солено или благо, односно едноставно нешто ви се јаде, палачинките обично се избор бидејќи сите потребни состојки веќе ги имате дома. Малку јајца, млеко, вода и брашно ќе најдете...

0

Не ја одмрзнувајте храната на собна температура!

Поголемиот дел од нас имаат навика замрзнатата храна да ја извадат од замрзнувачот и да ја остават во текот на ноќта на собна температура за полека да се одмрзне до наредниот ден. Но, постепеното...

конзерва 0

Задолжително направете го ова ако јадете храна од конзерва!

Најголем дел од солта која ја внесуваме во организмот доаѓа од лебот и преработената храна: полуготовата и конзервираната. За да го намалите внесот на сол, конзервираната храна треба да ја измиете пред да ја...

salata za slabeenje 0

Совршен летен оброк: Салата за слабеење после која нема да останете гладни!

Ако сакате да изгубите неколку килограми, а притоа да се храните здраво и да не гладувате, испробајте ја оваа одлична летна салата. Летото е идеално годишно време за слабеење. Во овој период, изборот на...

спие 0

5 начини да спиете подобро за време на топлите летни ноќи

Сите го сакаме летото заради топлите денови поминати на плажа, коктелите и лесната облека. Но, не го сакаме поради неговата неверојатна способност да го спречи секој наш обид за удобно спиење. Испотената постелнина и...

0

Прва помош при убоди од пчели, оси и стршни

Летото е период на комплетно уживање надвор и во природа. Сепак, покрај опасностите од високите температури и УВ зрачењето тука е и опасноста од убоди и каснувања од разни инсекти скриени во околните дрвја,...

аспирин 0

Ако го користите аспиринот само како лек, правите голема грешка!

Аспиринот не е само лек кога ве боли нешто, туку е моќно средство кое ќе ви помогне да решите многу проблеми во домаќинството. Еве за што сѐ може да ви помогне: Ги одржува цвеќињата...