fbpx

Tagged: совети

0

Ова е најлесниот начин да протнете конец низ иглата

Сите што барем еднаш пробале да протнат конец низ иглата за шиење, знаат колку е тоа тешко и фрустрирачко. Искусните домаќинки имаат голема пракса и со прстите успеваат да го протнат конецот без мака,...

0

Исчистете ги различните дамки од тепихот брзо и едноставно!

Сигурно секогаш кога ќе забележите дамка на тепихот, веднаш клекнувате и почнувате да ја триете. Но, тоа е најлошото што можете да го направите за вашиот тепих – постојат многу поедноставни и поефикасни начини...

0

Сите го имаат во автомобилот, но дали ја знаете неговата намена?

Во секој автомобил под внатрешноста на ретровизорот има мала рачка чија намена е да му помогне на возачот подобро да гледа за време на промената на светлината. Тоа е рачка за дневно/ноќно возење која...

0

Спасете се од комарците со талог од кафе и ловоров лист

Инсектите имаат силно чувство за мирис, а мирисот на кафе не им се допаѓа. Тој мирис станува уште поинтензивен кога гори. Затоа талогот од кафе и ловоровиот лист се совршено решение за досадните комарци,...

коса 0

Зошто косата белее и како да го забавите тој процес

По серија направени експерименти, британските дерматолози утврдија дека до 50-годишна возраст, 50% од светската популација има најмалку 50% бела коса. Белеењето на косата е природен процес и може да започне околу 40-тата година, но...

0

Компирот чисти дамки и помага за изгореници – ќе се изненадите за што сѐ можете да го употребите

Сите знаеме дека компирот може да се зготви на многу различни вкусни начини, но тоа не е сè! Овој зеленчук може да се користи за чистење на сребрени предмети, осветлување на пазувите, па дури...

цвеќе 0

Најдобрите совети за одгледување цвеќе и градина

Дури и на најискусните им е потребна помош кога станува збор за убавата, но напорна работа во градината. Ние ги имаме најдобрите совети кои ќе ви бидат таен сојузник. 1. Еднаш неделно наводнете ги...