fbpx

Tagged: спанаќ

спанаќ 0

Сите знаеме дека спанаќот е здрав, но дали го знаевте ова?

Спанаќот е едногодишно растение кое се претпоставува дека потекнува од Блискиот Исток, каде расте како самонико растение. Иако може да се купи во текот на целата година, неговата сезона трае од март до мај...

салата 0

Здрав и вкусен оброк: Салата од спанаќ и калинка

Лесен и хранлив оброк кој едноставно ќе го обожавате! Калинката дава неодолива свежина и го надополнува вкусот на салатата. Состојки: – 300 гр. свеж спанаќ – 1/2 калинка – 50 гр. фета сирење, – 150...

тестенини 0

Тестенини во крем сос од спанаќ

Состојки: 500 гр ситни макарони (или тестенини по желба) 2 главици кромид 3 моркови 700 гр чистен спанаќ 500 мл павлака за готвење 1 лажичка сол 1 лажичка кари 1 лажичка црвен пипер 1/2...