fbpx

Tagged: тестенини

0

Никогаш не ја истурајте водата од тестенините во мијалникот!

Ако и вие откако ќе ги сварите тестенините, ја цедите водата и ја фрлате во мијалникот, фрлате далеку непроценлива течност која готвачите ја нарекуваат ”течно злато”. Бидејќи тестенините се направени од брашно, ослободувааат скроб...

тестенини 0

Еве зошто е во ред да му дозволите на детето постојано да јаде тестенини

Користете ја “моќта на тестенините” за да внесете поголема разновидност во оброците и да го научите вашето дете да ужива во избалансирана исхрана. Замислете го ова сценарио: и покрај многубројните обврски и уморот, најдовте...

тестенини 0

Тестенини во крем сос од спанаќ

Состојки: 500 гр ситни макарони (или тестенини по желба) 2 главици кромид 3 моркови 700 гр чистен спанаќ 500 мл павлака за готвење 1 лажичка сол 1 лажичка кари 1 лажичка црвен пипер 1/2...