fbpx

Tagged: храна

shumsko ovoshje 0

6 трикови со кои ќе ја заштитите храната од прерано расипување

Потрошете само неколку минути дневно за да ја припремите храната која секојдневно ја купувате и да ја складирате правилно. Искористете ги овие неколку трикови за да спречите нејзино пребрзо расипување. Банани Бананите, како и...

ориз 0

Опасности во домот: Оризот содржи арсен, а санитариите патогени бактерии

Редовното конзумирање ориз може да доведе до токсични талози во телото бидејќи содржи неоргански арсен, предупредува Zheng Zhou, магистер за јавно здравје од Универзитетот во Индиана САД. Проучил разни истражувања на таа тема, колку...

mafini za sechij vkus 0

Мафини за сечиј вкус

Доколку припаѓате на бројната армија од љубители на мафини, еве неколку рецепти кои морате да ги пробате: со боровнинки, кремаста фантазија и чоко бомбици. МАФИНИ СО БОРОВИНКИ Состојки: 250 гр брашно 200 гр боровинки...

jatkasti plodovi 0

Конечно срушен митот за масните намирници во кој многумина веруваат

Научните истражувања во кои се проучува влијанието од конзумирањето храна богата со маснотии и масни киселини, на нашиот организам го срушија честиот мит за масните намирници во кој веруваат многу од нас. Педијатарот и...

palacinki 0

Мали трикови за совршени палачинки: Одлични совети за најубаво тесто!

Кога ви се јаде нешто солено или благо, односно едноставно нешто ви се јаде, палачинките обично се избор бидејќи сите потребни состојки веќе ги имате дома. Малку јајца, млеко, вода и брашно ќе најдете...

voda so med 0

Зошто треба да пиете вода со мед секое утро

Општо е познато дека медот е еден од најздравите намирници во светот. Се вели дека здравјето доаѓа од стомакот, па секојдневното конзумирање мед е најдобар начин потполно да се искористат сите негови добри страни....

jadenje hrana 0

Пресметајте колку храна му е потребна на вашето тело за да ослабете

Дланката е идеална мера за месо, стисната шака за овошје и ориз. Ако пиете кафе со две лажички шеќер секој ден, за три месеци ќе внесете килограм шеќер во организмот, предупредува професор Гајдош Кљусуриќ....

mienje zelenchuk 0

Не го мијте зеленчукот однапред!

Одолејте на искушението да го измиете зеленчукот штом се вратите од пазар или од супермаркет. Можеби миењето на зеленчукот однапред ви се чини како добра идеја, да заштедите време во текот на неделата додека...