fbpx

Tagged: хроно исхрана

brz rucek 0

Брз и вкусен рецепт за ручек

Состојки: месо од свински бут исечено на коцки неколку варени домати 1 главица кромид праз сол лук малку црно вино брокула или друг зеленчук Подготовка: Во тавче пропржете го кромидот. Додадете го празот, а...

modar patlidzan 0

Модри патлиџани со мелено месо

Состојки: 3 средни модри патлиџани 400 гр мелено говедско месо 1 главица кромид неколку варени домати зачини по вкус Подготовка: Модрите патлиџани исечете ги на половина, направете вдлабнатина во средината, посипете сол и оставете...

peceni kjoftinja 0

Печени ќофтиња во доматен сос со праз

Состојки 300 гр мелено месо (мисиркино, говедско или свинско) 1 главица кромид (може и лук) ¼ китка магданос 1 кафена лажичка оригано Зачини: сол, црн и црвен пипер, ким, коријандер, рендан ѓумбир, цимет За...

pileska krem supa 0

Пилешка крем супа со карфиол и брокула

Состојки: 1 пилешки батак со карабатак 200гр карфиол 100гр брокула 1 главица кромид зачини: сол, црн пипер, куркума и оригано Подготовка: Батакот со карабатакот се вари додека месото не омекне. За подобар вкус може...

mafini 0

Мафини со спанаќ

Состојки: 3-4 јајца 3 супени лажици маслиново масло брашно од спелта, јачмен, елда и пченично брашно – по половина шолја од секое 1 ќесичка прашок за печиво 1 лажичка морска или обична сол 1...

palacinki so sunka 0

Палачинки со шунка

Овие палачинки со шунка се совршен избор за хранлив појадок. Рецептот е лесен за подготовка и може да се подготви за помалку од 30 минути. Состојки: 2 шолји млеко (може и млеко од соја)...

karfiol 0

Намаз од карфиол

Состојки: 600 гр свеж карфиол (исчистен и исечен на цветови) 2 чешниња лук 2 лажици таан 200 мл маслиново масло 60 мл сок од лимон 60 мл топла вода ½ лажичка куркума по желба...