fbpx

Tagged: чај

босилок 0

Чајот од босилок ја зголемува продукцијата на млеко кај доилките

Босилокот содржи етерично масло, танини, гликозиди, сапунини и аскорбинска киселина. Богат е со антиоксиданси и тоа најмногу со бетa каротен. Во босилокот има значајни количини на витамин Б6 и магнезиум. Освен пријатниот мирис, арома...

јагоди 0

Листовите од јагода се лек за многу болести!

Освен како вкусно овошје, јагодата уште од антички времиња е позната и како лековита билка. Во народната медицина чајот од лист од јагода се користи како лек против гастроинтестинални нарушувања, егзема, воспаление на грлото,...

gavez 0

Гавез – Билка од која зараснуваат коските

Гавезот во Русија е познат и како живокост, бидејќи од оваа билка подобро и побрзо зараснуваат коските, а зацелуваат и рани кои инаку бавно зараснуваат. Оваа билка брзо се шири и за кратко време...