fbpx

Tagged: јадење

palacinki 0

Мали трикови за совршени палачинки: Одлични совети за најубаво тесто!

Кога ви се јаде нешто солено или благо, односно едноставно нешто ви се јаде, палачинките обично се избор бидејќи сите потребни состојки веќе ги имате дома. Малку јајца, млеко, вода и брашно ќе најдете...

pukanki 0

Вечна дилема: Дали пуканките дебелеат или не?

Веројатно и самите сте се запрашале дали можете да уживате во порција пуканки без потоа да имате грижа на совест. Епа, ние ќе ви одговориме – слободно јадете ги! Пуканките навистина не дебелеат… Пуканките...

gi 0

Што е “ги” (ghee) и зошто е подобро од путерот?

Можеби сте го сретнале во листата на состојки за приготвување на некое јадење или како замена за путер. Се прашувате што е всушност “ги”-то? Ние имаме одговор на вашето прашање и во прилог ќе...